Styrelse

Ordförande
Stefan Grundström
Älgsjö 103
871 92 Härnösand
Telefon: 070-420 02 11
E-post: stefan.grundstrom@svenskbotanik.se
Stefan Grundström

Ordförande

Vice ordförande
Göran Mattiasson
Torkels Höges gränd 15
224  75 Lund
Telefon: 046-12 99 35
E-post: goran.mattiasson@gmail.com
Göran Mattiasson

Vice ordförande

Sekreterare
Gunnar Björndahl
Stjärnsundsgatan 13
124 72 Bandhagen
Telefon: 070-2305482
E-post: gunnar.bjorndahl@spray.se
Gunnar Björndahl

Sekreterare

Kassör
Håkan Sundin
Vårdhemsvägen 9
860 35 Söråker
Telefon: 060-404 16, 070-658 03 96
E-post: hkan.sundin@telia.com
Kassör

Kassör

Ledamöter
Leif Andersson
Halna 27
545 93 Töreboda
Telefon: 0506-143 01, 070-657 17 46
E-post: leif.andersson@pro-natura.net
Leif Andersson

Ledamot

Ulla-Britt Andersson
Kummelvägen 12
386 92 Färjestaden
Telefon: 0485-332 24
E-post: ullabritt.oland@gmail.com
Ulla-Britt Andersson

Ledamot
Ansvarig för Årets växt

Tore Mattsson
Kungsviken 702
473 99 Henån
Telefon: 0304-59485, 0730-890038
E-post: toremattsson1@gmail.com
Tore Mattsson

Ledamot
Personalansvarig

Jennie Jonsson
Svenska Botaniska Föreningen
Norbyvägen 18A
752 36 Uppsala
klockgentiana@gmail.com
Ledamot Ansvarig för: De vilda blommornas dag Botanikläger för unga

Ledamot
Ansvarig för:
De vilda blommornas dag
Botanikläger för unga

Olof Janson
Kinne-Vedum
Kårtorp 1
533 97 Götene
Telefon: 0511-530 26
Värdepappersförvaltare

Värdepappersförvaltare

Hans Rydberg
Ek Västergården
646 91 Gnesta
Telefon: 0158-107 22
E-post: hans@cmag.se
Hans Rydberg

Ledamot

Eva Waldemarson
Gummarp 7300
242 91 Hörby
Telefon: 070-229 98 49
E-post: eva.waldemarson@biol.lu.se
Ledarmot

Ledamot

Magdalena Agestam
Skogsvägen 46
122 63 ENSKEDE
Telefon: 08-649 15 69
E-post:magdalena.agestam@svenskbotanik.se
Ledarmot

Ledamot

Valberedning


Är du intresserad av att arbeta mer aktivt i Svenska Botaniska Föreningens styrelse, eller känner du någon som kan vara intresserad, hör gärna av dig till valberedningen. Du finner kontaktuppgifter nedan.
Erik Ljungstrand
Sammankallande
Järkholmsvägen Pl 614
436 56 Hovås
Telefon: 0708-55 96 28
Barbro Risberg
Hagmarksgatan 44
813 33 Hofors
Telefon: 0290-765820
E-post: barbro.risberg@gmail.com
Evastina Blomgren
Östanvindsvägen 6
451 61 UDDEVALLA
Telefon: 073-038 04 89
E-post: evastina.blomgren@gmail.com

Revisorer

Lennart Persson
Ängsrogatan 3B
554 39 Jönköping
Telefon: 036-126250
E-post: lenper51@gmail.com
Lars-Åke Bäckström
Litsnäset 235
836 92 Lit
Telefon: 0642-103 37
E-post: lars-ake.backstrom@live.se
Revisorssuppleanter
Christina Flint Celsing
Bågevägen 12
722 18 VÄSTERÅS
Telefon: 021-12 10 06
E-post:
Bengt Sandkull
Fågelhundsgatan 14
115 42 Stockholm
Telefon: 046-134677, 0732-221913
E-post: bengt.sandkull@odata.se
X
- Enter Your Location -
- or -