Kontakta oss

Postadress:
Svenska Botaniska Föreningen
Att: Personens namn
Kungsängens gård 206
753 23 Uppsala

E-post:
info@svenskbotanik.se

E-post medlemsärenden:
medlem@svenskbotanik.se

Telefon: 
018-10 33 00
Telefontid:
Mån-tis kl 9-16
Ons-fre: svarar vi i mån av tid.

Lämna gärna ett meddelande på telefonsvararen, så återkommer vi så snart vi kan.


Föreningens kansli ligger på Kungsängens gård 206.
Det kan vara lite svårt att hitta in på området och GPS:er/Google maps visar ibland vår gamla adress.
Ovanför finns en karta från Google maps, där föreningens kansli är utmärkt.

Bussarna: 9 och 5 går från Centralstationen
Närmsta busshållplats heter: Östra Vindbrovägen.


Styrelse

Ordförande
Mora Aronsson
Tel: 072-512 10 43
mora.aronsson@svenskbotanik.se

Sekreterare
Gunnar Björndahl
gunnar.bjorndahl@svenskbotanik.se
Ledamot
Jan Andersson
jan.andersson@svenskbotanik.se

Ledamot
Tore Mattsson
Personalansvarig
tore.mattsson@svenskbotanik.se

Ledamot
Gabrielle Rosquist
gabrielle.rosquist@svenskbotanik.se

Vice ordförande
Johanne Maad
Ansv. De vilda blommornas dag
johanne.maad@svenskbotanik.se

Kassör
Håkan Sundin
hakan.sundin@svenskbotanik.se

Ledamot
Olof Janson
Värdepappersförvaltare

Ledamot
Moa Pettersson
moa.pettersson@svenskbotanik.se

Ledamot
Katarina Stenman
katarina.stenman@svenskbotanik.se


Personal

Niklas Aronsson
Redaktör för Vilda Växter
niklas.aronsson@svenskbotanik.se
073-915 60 99

Sofia Lund
Floraväktarsamordnare
sofia.lund@svenskbotanik.se
070-645 10 83

Emil V Nilsson
Redaktör för Svensk Botanisk Tidskrift
emil.v.nilsson@svenskbotanik.se
072-512 10 40

Maria van der Wie
Verksamhetskoordinator
maria.vanderwie@svenskbotanik.se
018-10 33 00


Valberedning

Är du intresserad av att arbeta mer aktivt i Svenska Botaniska Föreningens styrelse, eller känner du någon som kan vara intresserad, hör gärna av dig till valberedningen.
Valberedningens gemensamma e-postadress är: valberedning@svenskbotanik.se

Gun IngmanssonVinkelgatan 2B, 621 49 Visby
Staffan NilssonKärleksgatan 2, 247 62 Veberöd
Barbro RisbergSammankallandeHagmarksgatan 44, 81333 Hofors

Revisorer

Lars-Åke BäckströmFöreningsrevisor
Lennart PerssonFöreningsrevisor
Bo ErikssonRevisorssuppleant
Sören SvenssonRevisorssuppleant